KOSTNADSFRITT WEBBINAR
Vi har digitaliserat – men varför hittar vi inte vår HR-information?
Informationen finns där. Ändå letar vi, i mappar, system och mejltrådar. Många verksamheter har kommit långt i sin digitalisering. Samtidigt ser vi ett tydligt mönster i HR-arbetet: informationen finns, men den är spridd, svår att överblicka och tidskrävande att arbeta med. Resultatet? Onödig administration och ineffektiva arbetssätt. Varför blir det så här, och vad krävs egentligen för att skapa ordning?
I det här webbinariet får ni en tydlig bild av problemet, varför det uppstår och vilka möjligheter som finns när HR tar en mer aktiv roll i informationshanteringen. Vi visar hur andra organisationer har börjat tänka annorlunda – och vad som faktiskt gör skillnad.
Med utgångspunkt i tre konkreta exempel: en kommun, ett storbolag och ett lärosäte, delar MicroDatas specialister Jonas Wågenberg och Alfred Nordkvist insikter ni kan ta med er vidare.
Vi går igenom:
- Vad digital oreda inom HR innebär och varför information blir svår att hitta
- Vanliga mönster och utmaningar i organisationer som har digitaliserat
- Exempel på hur andra har börjat skapa bättre struktur
Vem passar webbinariet?
Detta kostnadsfria webbinarium riktar sig till dig som arbetar inom HR och vill få en djupare förståelse för utmaningarna samt inspiration till hur ni kan arbeta mer strukturerat.
MicroData – leverantör av MicroWeb Personalarkiv
MicroWeb Personalarkiv är ett system för bevaring och hantering av all personalrelaterad information. Systemet underlättar det dagliga arbetet och hjälper organisationer att få kontroll på information som rör personalen. Personalarkiv kan dessutom vara ett steg på vägen för att uppfylla en organisations GDPR-strategi.
Praktisk info
Datum: 21 april 2026
Tid: 08.15-09.00
Plats: Digitalt via Zoom
Vi som håller detta webbinarium